1. Uczestnik ŚDS może wziąć udział w zajęciach terapeutyczno – rehabilitacyjnych tylko, jeśli jego stan zdrowia oraz stan zdrowia domowników nie budzi zastrzeżeń w warunkach pandemii.
2. Należy wyposażyć uczestnika ŚDS w osobiste przybory konieczne do treningów higienicznych. Dla wszystkich uczestników: kubek, szczoteczka i pasta do mycia zębów, grzebień lub szczotka do włosów. Dla uczestnika korzystającego z prysznica należy dodatkowo dołączyć żel pod prysznic, ręcznik, dezodorant oraz bieliznę na zmianę. Tak przygotowane zestawy najlepiej zapakować w plecak, który uczestnik otrzymał w paczce świątecznej z Fundacji w 2018r. (plecaki powinny być oznakowane w celu identyfikacji właściciela – np. brelok z wpisanym imieniem i pierwszą literą nazwiska przyczepiony do suwaka).
3. Każdy uczestnik powinien być zaopatrzony w śniadanie zapakowane do szczelnie zamkniętej śniadaniówki (przypominamy, że uczestnicy otrzymali takie śniadaniówki w paczkach świątecznych w 2019r.). Śniadaniówki należy opisać najlepiej imieniem i pierwszą literą nazwiska.
4. Na rodzicach/opiekunach spoczywa odpowiedzialność za zdyscyplinowanie uczestnika do wykonywania poleceń pracowników ŚDS, w szczególności dotyczących zachowania dystansu społecznego.
5. W czasie trwania pandemii obowiązuje zakaz przynoszenia przez uczestników do ŚDS jakichkolwiek zbędnych przedmiotów z domu, w szczególności telefonów komórkowych,maskotek itp.
Rodzice/opiekunowie zobowiązani są do wyjaśnienia swoim dzieciom/podopiecznym przyczyn stosowania ścisłych nakazów sanitarnych związanych z pandemią.
6. Należy zadbać o właściwy wizerunek zewnętrzny uczestnika: czystość ciała i odzieży, codzienna zmiana bielizny.
7. Rodzice/opiekunowie zobowiązani są do kontrolowania stanu higienicznego maseczki używanej przez uczestnika podczas transportu busem.
8. Należy regularnie przypominać swoim dzieciom/podopiecznym o podstawowych zasadach higieny w czasie pandemii: unikanie dotykania nosa, oczu i ust; częste mycie rąk z użyciem mydła; powitanie bez podawania ręki; zasłanianie twarzy podczas kichania i kasłania.
Rodzicu/opiekunie pamiętaj! Ty także powinieneś je stosować, bo Twoje dziecko/podopieczny uczy się przez obserwację dobrego przykładu.
Środowiskowy Dom Samopomocy we Włoszakowicach