Strona główna |  Pracownicy | Kontakt |
 Nasz adres

Środowiskowy Dom
Samopomocy  
im. Wernera Kenkel

Pl. 21 Października 4
64-140 Włoszakowice
tel. 65-5370-125
fax.655370101
655370101@fax2mail.tp.pl

sds@wloszakowice.pl

 Pracownie

Zachowań społecznych

Informatyczna

Muzyczno-teatralna

Gospodarstwa domowego


Pracownia rękodzieła artystycznego

Praktyczno-techniczna

Krawiecko-dziewiarska

Pracownia rehabilitacji ruchowej

 Z życia ŚDS
 Galeria
PAŹDZIERNIK 2014Jesień

Szumiał las, śpiewał las,
gubił złote liście,
świeciło się jasne słonko
chłodno a złociście...

Rano mgła w pole szła,
wiatr ją rwał i ziębił;
opadały
ciężkie grona
kalin i jarzębin...

Każdy zmierzch moczył deszcz,
płakał, drżał na szybkach...
I tak ładnie mówił tatuś:
jesień gra na skrzydłach...

Listki śpiewają cicho.
Tańcząc, każdy szeleszcze!
Jeszcze daleko słoty.
Jesień wesoła jeszcze.

Józef Czechowicz

y

r  e

w we
o  uy

ok

 2.10.2014 IV Regionalne Rozgrywki Sportowe o Puchar Starosty Powiatu leszczyńskiego

    Dnia 2 października nasza reprezentacja w składzie: Ela M., Krzysztof U., Daniel R., Bartosz D. Marcin D. oraz Konrad G., uczestniczyła w turnieju piłkarskim w IV Regionalnych rozgrywkach zorganizowanych w Rydzynie. Oprócz meczy, które rozegraliśmy z innymi drużynami,  wzięliśmy także udział w innych konkurencjach sportowych tj. rzut do kosza, rzut piłką lekarską, slalom, rzut ringiem do celu. Bawiliśmy się bardzo dobrze i pojedliśmy również, bo jak zawsze bufet był obficie zaopatrzony. Przywieźliśmy wspaniałe nagrody, które na pewno wykorzystamy podczas zajęć terapeutycznych i sportowych. Bardzo dziękujemy organizatorom i kolegom za miłą zabawę. 
Ela M.


h

k i

u29.10.2014 Parafialny Dzień Chorego.


    Każdego roku w październiku, uczestniczymy w obchodach Parafialnego Dnia Chorego.Tego dnia podczas mszy świętej w Kościele parafialnym we Włoszakowicach, poświęcamy się modlitwie za nas samych, a także innych chorych.
    Po mszy odprawionej w parafialnym Kościele przez księdza Andrzeja Szulca, 
przeszliśmy na salę GOK, aby skosztować pyszny ciepły poczęstunek przygotowany przez Zespół Caritas. Oczywiście była także kawa i ciasto. Nasze spotkanie umiliły nam panie z zespołu "Śpiewaj z nami" pod przewodnictwem p. Marioli Jagodzik prezentując piosenki z różnych repertuarów. Tego dnia mieliśmy przyjemność poznać księdza Karola nowego wikariusza w parafii. Dzień zakończyliśmy wspólnie odprawionym nabożeństwem różańcowym. Dziękujemy za ciepłe przyjęcie i wspólną modlitwę. W takie dni jednoczymy się z innymi chorymi, co wzmacnia nasze siły i daje nam pewność, że nigdy nie będziemy sami.  Bardzo dziękujemy paniom z Caritasu i księdzu proboszczowi za gościnę i dobrze przeżyty dzień.
Mariusz i Małgosia

t

u

s


10.10.2014 Zawody sportowe w naszym Domu

    10 października p. Monika zorganizowała dla nas dzień sportowych zmagań. Konkurencje jakie przygotowała były różnorodne i bardzo ciekawe. Każda pracownia wytypowała po trzy osoby reprezentujące grupę. Konkurencje w jakich musieliśmy się zmierzyć to: slalom z woreczkiem na głowie, Kulturysta - wkładanie balonów w dres, wyścig z piłeczką na plastikowym talerzyku oraz wyścig stonóg, gdzie zawodnicy musieli pokonać trasę trzymając się w pasie.  To były emocje!!!  Oczywiście pozostałe części grup kibicowały głośno :)  A że pogoda nam dopisała żałowaliśmy że ten dzień się już kończy.
Daniel

fg

o

h

u15.10.2014 Grzybobranie

    Jesień w pełni, zatem - czas grzybobrania!!! Bardzo lubimy chodzić po lesie, a jeszcze bardziej lubimy znajdować w nim grzyby. Ten dzień możemy uznać za udany, gdyż zebraliśmy trzy pełne kosze grzybów. W odczuwaniu przyjemności z  kontaktu z przyrodą leśną nie przeszkodził nam nawet deszcz, który sprawił, że przemokliśmy do suchej nitki. Po powrocie była ciepła herbata, zmiana odzienia i jest ok.
Ela

j


u

j

j20.10.2014 Święto Pracowników Służby Zdrowia

Panie pielęgniarki, pracujące w naszym, Domu są dla nas bardzo ważne, dlatego też dbamy o to, aby w Dniu św. Łukasza złożyć im najserdeczniejsze życzenia. a

w

d21.10.2014 Rocznica rozstrzelania

Delegacja naszego Domu przeszła pod tablicę , aby uczcić pamięć  rozstrzelanych 21 października 1939 r.
h


d
22.10.2014 X Przegląd Artystyczny Osób Niepełnosprawnych

    22 października pojechaliśmy do Kościana na kolejny już jubileuszowy 10 Przegląd Artystyczny Osób Niepełnosprawnych organizowany przez tamtejsze Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych. Na początku było przywitanie zaproszonych gości oraz przemowy tychże ludzi. Ważnym wydarzeniem było także odśpiewanie sto lat z okazji jubileuszu przeglądu. Po części oficjalnej przystąpiono do przeglądu.  Tego dnia swoje możliwości zaprezentowało aż 16 ekip,  my wystąpiliśmy jako szóści. Na występ przygotowaliśmy układ taneczny do Piosenki Deszczowej. P. Ola przygotowała nas bardzo dobrze co zaowocowało gromkimi brawami. Po występie zostaliśmy ugoszczeni smacznym poczęstunkiem, jubileuszowym tortem i kawką. Przed powrotem do domu odbyło się rozdanie nagród, dyplomów i gratulacje.

ad
   

u


e24.10.2014 Dzień teatru i muzyki

    "Teatralne i muzyczne rozmaitości" - pod takim hasłem odbył sie tegoroczny dzień  muzyki i teatru zorganizowany w naszym domu przez panią O. By móc uczestniczyć w zabawie na początku musieliśmy  dać do postęplowania specjalne bilety wstępu. Gdy wszyscy już zasiedliśmy na miejscach odbyło się powitanie, wyjaśnienie pojęcia teatr oraz wspomnienia tych, którzy byli już w teatrze. Rozmawialiśmy także o tym, jak należy zachowywać się w teatrze. Świetna zabawa była gdy mniektórzy z nas wcielili się w różne postaci, prezentowali emocje za pomocą gestów, mimiki czy plastyki ciała.  Naśmialiśmy się gdy niektórzy odczytywali prognozę pogody wcielając się w postać sprawozdawcy sportowego czy małej dziewczynki. Po krótkiej przerwie przeszliśmy do tematu muzyki, o której sobie porozmawialiśmy, a następnie przeszliśmy do zabaw: uwaga na strażnika, robotnicy, echo, przewodnik, dyrygent, orkiestra. Zanim zakończyliśmy dzień relaksem przy muzyce G.Zamfira i energicznym ziewaniem, każdy mógł spróbować swoich sił w próbach tańców Walc, Rock&roll i Marsz. To był bardzo udany dzień !!!

Krzysztof


f       h
  
h

j

j


27.10.2014 Podsumowanie projektu
"Mieszkańcy lasu"
oraz Dzień pieczonego ziemniaka i rodzinnego latawca.


    Ostatni tydzień października rozpoczęliśmy bardzo aktywnie. Cały nasz ośrodek wyjechał do leśniczówki na Koczurach aby podsumować projekt realizowany we współpracy z Nadleśnictwem Włoszakowice pod hasłem "Mieszkańcy lasu". Tego dnia zorganizowany został także IV Dzień Latawca i Pieczonego ziemniaka. Około godziny 10:30 rozpoczęliśmy spotkanie i każda pracownia zaprezentowała efekt swojej pracy: pracownia gospodarstwa domowego -  karty pracy "Mieszkańcy lasu"; pracownia  informatyczna - biuletyn informacyjny na temat ochrony zwierząt leśnych; pracownia krawiecko-dziewiarska opowiedziała nam o tym jakie zwierzęta mieszkają w poszczególnych warstwach lasu; pracownia plastyczno - techniczna zaprezentowała zwierzęta w malarstwie a pracownia zachowań społecznych przedstawiła opracowany album zdjęciowy zawierający fotografie spotkanych w lesie zwierząt. Po prezentacjach odbył się tematyczny Quiz wiedzy. Gdy pani Asia G. sprawdzała nasze quizy my bawiliśmy się dalej. Pani Monika i p. Paulina przygotowały dla nas ciekawe konkurencje z ziemniakiem w roli głównej: sadzenie ziemniaków, skakanka, ziemniaczane kopce kreta, wykopki czy bieg z wiadrem ziemniaków. Śmiechu i zabawy było dużo, taka zdrowa rywalizacja daje nam dużo pozytywnej energii. Dzień zakończył się poczęstunkiem przygotowanym przez panie Karolinę i Adę z pomocą p. Adama oraz podsumowaniem wyników Quizu, wręczeniem dyplomów, nagród i upominków za udział w projekcie przyrodniczo-ekologicznym "Mieszkańcy lasu" oraz  rodzinnym latawcu.  Serdecznie dziękujemy przybyłym gościom, a w szczególności panu Nadleśniczemu Łopusiewiczowi i pani Małgorzacie Krupa za obecność, i za miłe i doceniające naszą pracę słowa.

Składamy serdeczne podziękowanie
 Nadleśnictwu Włoszakowice,
za to, że mogliśmy po raz III podjąć trud i wyzwanie realizowania projektu przyrodniczo-ekologicznego. 

p.s. mamy nadzieję, że obraz
namalowany przez Krzysztofa U. i wręczony w ramach podziękowania będzie pięknie zdobił ściany Nadleśnictwa :) pozdrawiamy g

k

j

j


j

gg

h


kk

i

p

t


31.10.2014 Zaduszki

    W piątek w naszym Domu obchodziliśmy Zaduszki pod hasłem "Niebo jest dla wszystkich", podczas których wysłuchaliśmy wierszy oraz piosenki o tematyce przemijania człowieka. Ważnym momentem dla nas były chwile, gdy wspominaliśmy naszych  przyjaciół, których już z nami nie ma: p. Kazia, Iwonkę, p. Marię F., p. Marię D., p. Jerzego, p. Cecylię  p. Zygmunta, p. Jankę S., p. Michała. Był moment na refleksję, wzruszenie, dzień nam zatem minął na wspólnej zadumie.
t 

fg

tDO OBEJRZENIA ZDJĘĆ ZAPRASZAMY NA STRONĘ NASZEJ GALERII

www.wloszakowice.pl