Nasi pracownicy

Pani Agnieszka od 1 stycznia 2021r. sprawuje funkcję kierownika naszego Domu. Od 2005 roku zajmowała się sprawami administracyjnymi co pozwoliło na poznanie funkcjonowanie ośrodka od podszewki. Nasza pani Kierownik dba o dobrą atmosferę i byśmy czuli się bezpiecznie podczas pobytu w ŚDS. Organizuje dla nas ciekawe wyjazdy, zachęca nas do udziału w konkursach i przeglądach artystycznych, a nawet wspólnie z panią Moniką tworzy scenariusze do przedstawień, w których odgrywamy role niczym prawdziwi aktorzy. Lubimy do niej przychodzić na pogaduchy, bo zawsze chętnie nas wysłucha i pomoże rozwiązać problemy. 


Pani Adrianna prowadzi terapię zajęciową w pracowni rękodzieła artystycznego. Uczy nas posługiwania się nowymi technikami rękodzielniczymi (decoupage klasyczny, embossing, MIX MEDIA, scrapbooking). Na zajęciach uczymy się zdobienia przedmiotów użytkowych (tekstylia, ceramika, przyborniki, pudełka, obrazy 3D, grafiki, różnorodne dekoracje do domu oraz upominki okazjonalne).

W pracowni tworzymy również ozdoby z materiałów eko. Pani Adrianna prowadzi cykliczne zajęcia sekcyjne z zakresu arteterapii, na których rozwijamy swoje uzdolnienia i zainteresowania artystyczne oraz możliwości twórcze. Nasza pracownia przymierza się do realizacji zadań z zakresu biżuterii artystycznej: kolczyki z drewna, bransoletki, korale etc.


Pani Monika aktualnie prowadzi zajęcia terapeutyczne w pracowni krawiecko – dziewiarskiej. Uczy nas wyszywać, tkać, szyć na maszynie. Pokazuje nam jak bezpiecznie posługiwać się igłą, jak nie zaszyć palców maszyną i jak nie pociąć i nie pokłuć się nożycami. Uczymy się też rozróżniać materiały i prasować je w odpowiedni sposób.

Z panią Moniką robimy kurczaczki z wełny na Wielkanoc, szyjemy skarpety mikołajowe, piękne poduszki małe i duże na prezenty dla najbliższych, wyszywamy prace, które biorą udział w konkursach i mnóstwo innych fajnych rzeczy. Pani Monika dba żebyśmy się nie nudzili. Razem z p. Moniką dbamy o warzywną i owocową część naszego ogrodu - sadzimy i pielęgnujemy rośliny.


Pani Ola prowadzi terapię w pracowni muzyczno – teatralnej. Ma mnóstwo pomysłów na przedstawienia, które robimy przy różnych okazjach. Uczymy się grać proste melodie na instrumentach. Przygotowujemy inscenizacje na konkursy i przeglądy. Przede wszystkim uczymy się różnych piosenek.

Z Panią Olą jest bardzo wesoło i zawsze mamy co robić, bo śpiewać każdy może o każdej porze! Pod okiem p. Oli możemy się sprawdzić również jako aktorzy, gdyż często przygotowujemy okolicznościowe inscenizacje i przedstawienia.


Pani Joanna prowadzi zajęcia w pracowni informatycznej. Uczy nas korzystania z komputera. Zapoznajemy się z podstawowymi programami i odkrywamy możliwości internetu. Pod okiem pani Joasi piszemy sprawozdania z wycieczek i uroczystości, w których uczestniczymy, a potem wysyłamy je do lokalnej gazety.

P. Asia zajmuje się również aktualizacją naszej strony internetowej oraz jest animatorem edukacji przyrodniczo-ekologicznej, dzięki czemu bierzemy udział w cyklicznych imprezach współpracując z Nadleśnictwem i GZK. Razem z p. Asią dbamy o nasz ogród, pieląc go i pielęgnując posadzone przez nas rośliny.


Pani Bernadetta prowadzi terapię w pracowni zachowań społecznych. Zabiera nas na wycieczki do urzędów, poznajemy pracę służby zdrowia, policji, straży pożarnej oraz poczty. Uczymy się też właściwego zachowania w miejscach użyteczności publicznej, kulturalnego spożywania posiłku oraz wdrażania zwrotów grzecznościowych w codzienne życie. Ćwiczymy pisanie, czytanie i wypowiadanie się.

Zajmujemy sie też naszym ogródkiem. Pani Bernadetta pomaga nam sadzić, siać i pielęgnować kwiaty, którymi później możemy się wszyscy zachwycać. Dowiadujemy się ciekawych informacji na temat pielęgnacji roślin oraz ich wpływu na nasze samopomoczucie. Mamy także możliwość relaksacji i odpoczynku podczas pobytu na ogrodzie.


Pani Paulina  prowadzi pracownię praktyczno-techniczną. Uczy nas majsterkowania, czynności związanych z obróbką drewna, prac użyteczno-naprawczych, prawidłowego posługiwania się narzędziami technicznymi oraz prawidłowo i bezpiecznie obsługiwać urządzenia codziennego  użytku. Razem z p. Pauliną przygotowujemy także elementy scenografii na potrzeby ŚDS i dbamy o ogród warzywny - sadzimy i pielęgnujemy rośliny, a z warzyw robimy przetwory na zimę.


Pani Beata jest naszą fizjoterapeutką od października 2017r., prowadzi zajęcia w pracowni rehabilitacji ruchowej. W swojej pracy p. Beata diagnozuje nas, a następnie dopasowuje ćwiczenia do naszych potrzeb.

Przede wszystkim są to ćwiczenia ruchowe zarówno bierne jak i czynne np. na rowerku, bieżni, twisterze, steperze; wspomagane, prowadzone z pomocą terapeuty, ogólnorozwojowe i oddechowe. Ćwiczymy z p. Beatą nad naszą siłą mięśniową, stabilizacją stawową, korekcją postawy i prawidłowymi wzorcami ruchowymi. Nasz Dom dysponuje także sprzętem fizjoterapeutycznym tj. Solaris, sollux, vioform, dzięki czemu możemy mieć zabiegi, które poprawiają komfort naszego życia.


Pani Małgosia to nasza kochana pielęgniarka która dba o nasze zdrowie. Pilnuje żebyśmy brali regularnie lekarstwa, uczy nas też dbać o higienę. Jest wsparciem nie tylko dla naszego ciała, ale i ducha. Prowadzi z nami zajęcia z edukacji prozdrowotnej i wdraża do zdrowego odżywiania.


Pani Kasia to nasza opiekunka medyczna. Razem z panią pielęgniarką pilnuje żebyśmy przyjmowali leki o odpowiedniej porze, pomaga nam w czynnościach samoobsługowych i organizuje pogadanki o tematyce prozdrowotnej. Opiekuje się nami także w czasie dowozów. Codziennie darzy nas szczerym uśmiechem i dobrym słowem.


Pani Renata dba o czystość naszego Domu od 2019r. Ma co robić, bo nasze prace często przysparzają dużego bałaganu. Dlatego po zajęciach staramy się sprzątać swoje stanowiska pracy. Jako opiekun wspomaga nas w czasie konwojów oraz w realizacji treningów zaradności życiowej.


Pan Adam jest naszym kierowcą od grudnia 2006r. Codziennie wozi nas na zajęcia do ŚDS, a potem bezpiecznie z powrotem do domu. Opiekuje sie także nami podczas wycieczek czy zawodów sportowych. To kumpel, na którego zawsze możemy liczyć.