24 i 30.11.2022 Podsumowanie konkursów plastycznych

Październik obfitował w wiele wyzwań twórczych z uwagi na nasze uczestnictwo w konkursach, których rozstrzygnięcie miało miejsce w listopadzie.

Jednym z nich był ogólnopolski XI Festiwal Twórczości Osób Niepełnosprawnych fART organizowany przez Fundację „Wiatrak” z Bydgoszczy, w którym już po raz trzeci próbowaliśmy swoich sił. Temat tegorocznej edycji konkursu brzmiał Pokój, Solidarność, Wolność. Pod okiem terapeutki, p. Adrianny Józefczak uczestnicy ŚDS: Piotr Kita i Mateusz Walczewski wykonali prace w kategorii plastyka (malarstwo i rysunek) ściśle nawiązujące do tematyki konkursu. Głównym kryterium oceny była zgodność z tematyką, estetyka prac i oryginalność. Uroczysta gala podsumowująca festiwal odbyła się 24 listopada 2022 r. w Bydgoszczy. Wyniki konkursu były dla nas ogromnym zaskoczeniem oraz źródłem niesamowitej radości, gdyż Mateusz Walczewski zdobył główną nagrodę w konkursie, a trzeba zaznaczyć, że był to jego debiut w obszarze arteterapii. Niewątpliwie wygrana będzie dla Mateusza motywacją do tworzenia kolejnych prac i doskonalenia umiejętności manualnych.

Drugim wydarzeniem był Wielkopolski Przegląd Twórczości Plastycznej Osób Niepełnosprawnych Inny Świat Jest Tu, który został zorganizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej „Światło Nadziei” w Śmiglu we współpracy z Warsztatami Terapii Zajęciowej w Kościanie. W przeglądzie wzięło udział troje uczestników ŚDS: Elżbieta Mikołajewicz, Mariusz Spławski oraz Mateusz Walczewski, którzy pod okiem p. Adrianny wykonali swoje prace. Uroczysty wernisaż odbył się 30 listopada 2022 r. w Kaplicy Poewangelickiej w Śmiglu. Wśród wyróżnionych znalazła się praca Elżbiety Mikołajewicz.

A.J.